Ortodontiat peeti kaua aega peamiselt iluraviks: omamooodi luksuseks, mida võib-olla hammaste tervise seisukohast vaja polnudki. Hambaravi arenguga on aga ortodontia muutunud paljudele võimalikuks ja vajalikuks ravi osaks, mis mõjutab tervist ka pikas perspektiivis.
Kirjanduse andmetel on üle 65% inimestel keskmine või raske hambumusanomaalia.
Ortodontilise ravi tulemusel võivad märkimisväärselt paraneda:
Hammaste puhastamine
Roteerunud ja puseriti hambaid on palju keerulisem harjata ja niiditada. Hambakatt saab koguneda raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse, andes võimaluse kaariese ja igemehaiguste tekkeks. Reas hambaid on lihtsam puhastada. See annab eelduse hammaste heaks terviseks pikaks ajaks.
Hambumus
Mõnikord on hambad küll kenasti reastunud, kuid ülemised ja alumised hambad ei käi omavahel õigesti kokku. Selle tulemuseks võivad olla ulatuslik kulumine ja ülekoormusest tingitud hammaste tugikudede haigused. Ülekoormuse tõttu võivad murduda hambad ja täidised.
Hambumusprobleemid võivad põhjustada kaebusi alalõualiigese poolt, lihas-ja peavalusid.
Hambumusprobleemid võivad põhjustada kaebusi alalõualiigese poolt, lihas-ja peavalusid. Mõikord võib olla vajalik korrigeerida hambumust enne proteesimist, kuna varem kaotatud hammaste tõttu on hambumus muutunud, või sellisel moel pole funktsionaalne ja esteetiline hammaste asendamine võimalik.
Esteetika
Paljud inimesed ihkavad endale ilusat naeratust. Hästi reastunud ja hoolitsetud hambad tõstavad enesekindlust ja muudavad tuju paremaks.
Kui jätta hambumusanomaalia ravimata…
Korrektses reas hammastega on lihtsam hoolitseda hügieeni eest, seega väheneb risk igemepõletiku ja hambakaariese tekkeks. Liiga ees asuvad ülemised esihambad on vastuvõtlikumad traumadele. Vale hambumus võib koormata ühtesid hambaid rohkem kui teisi, põhjustades nii traumaatilist hambumust (nt hammustatakse suulakke), hammaste ulatuslikku kulumist ja alalõualiigese probleeme. Mõnede hambumusanomaaliate puhul on häiritud ka kõne ja mälumine.
Siit saad lugeda ortodontilise ravi kõrvalmõjudest.
Esimene visiit
Ortodontilise kontsultatsiooni käigus mõõdistatakse patsiendi hambumus, tehakse diagnostilised mudelid, röntgenpildid ja fotod. Samuti kogutakse üldtervise ja hammaste anamnees. Nende andmete põhjal koostab ortodont patsiendile individuaalse raviplaani.
Esimene visiit ortodondi juurde võiks toimuda 7-8-aastaselt. Sellises vanuses tavaliselt veel aparaatravi ei alustata, kuid raskemate hambumusanomaaliate puhul saab just siis alustada kasvu modifitseerimisega. Kasvaval lapsel on võimalik suunata lõualuude kasvu, laiendada efektiivselt ülemist hambakaart. Nooremal inimesel on hambumusanomaalia korrigeerimiseks sageli rohkem erinevaid võimalusi.
Mõnikord võib orotodont pidada vajalikuks hammaste eemaldamist, et teha ruumi teistele hammastele või sulgeda eesmist lahi.
Mitmed hambumusanomaaliad (risthambumus, prognaatne hambumus) on tihedalt seotud hingamisteede probleemidega (krooniline nohu, adenoid, suurenenud mandlid, polüübid). Siis suunab ortodont patsiendi esmalt nina-kõrva-kurguarsti vastuvõtule. Samuti tuleb tähelepanu pöörata halbadele harjumustele nagu pikenenud luti imemine, sõrmede ja esemete imemine, küünte närimine jms. Sellised harjumused takistavad hambumusanomaalia täielikku korrigeerimist ning hambad võivad nihkuda tagasi ravieelsesse asendisse.
Ortodontilisel ravil pole vanuselist piiri.
Ortodontilisel ravil pole vanuselist piiri. Siiski võib täiskasvanute raviotsust mõjutada suu üldseisukord (puuduvad hambad, põletikud, parodontiit) ja tervise üldseisund (diabeet). Seetõttu võib lisaks ortodontilisele ravile vajalik olla ka kaariese, põletike, parodondi (hamba tugikudede) ja proteetiline ravi. Raviplaani koostamisel osalevad siis ka teised spetsialistid nagu hügienist, hambaid raviv arst, suukirurg või proteesiarst.
Jäävhammaskonnas toimub ortodontiline ravi enamasti breketitega. Ortodont võib ankurduse tugevdamiseks kasutada veel lisaaparaate (palatinaalkaar, ankurdusimplantaat jne). Kui kasv on lõppenud, võib hambumuse korrigeerimiseks lisaks breketravile olla vajalik kirurgiline lõikus e ortognaatne kirurgia.
Nn plaadiravi saab kasutada väga kergete hambumusanomaaliate puhul, kui on vaja korrigeerida ühe hamba asendianomaaliat. Enamasti on plaadiravi patsiendid lapsed vahelduvas hammaskonnas.